Muzeum tvarůžků Loštice

Prohlídku začnete ve sklepě, kde je dokumentováno mletí a lisování tvarohu, v dalších podlažích pak vlastní výroba, ale také výrobci a jejich osudy. V muzeu je řada původních a jedinečných dokladů o výrobě tvarůžků. Součástí prohlídky je i videozáznam s porovnáním výroby Pravých olomouckých tvarůžků v současné době s výrobou ve dvacátých letech minulého století. V Muzeu Pravých olomouckých tvarůžků můžete zakoupit turistickou známku.
Vstupné
Dospělí: 20,- Kč
Studenti a děti: 10,- Kč
Zdravotně postižení a děti do 6-ti let: zdarma
Olomoucké tvarůžky
Nejznámější moravská kulinářská specialita, jejíž typická pikantní chuť a výrazná vůně má své věrné zastánce i zaryté odpůrce, je původním českým sýrem (v Čechách nazývaná syrečky). Tvarůžky se dodnes vyrábí podle tradiční receptury a uchovaly si svůj charakteristický tvar i barvu.
Tvarůžky jsou přírodním sýrem, bez chemické konzervace. Vznikají z netučného tvarohu a soli. Ty zrají dva týdny, poté jsou semlety do známých koleček či tyčinek a ještě několik dnů dozrávají.
První zmínky o výrobě tvarůžků v obcích okolo Olomouce (odtud název) pochází ze 16. století, od konce 19. století se výroba přesunula do Loštic díky Josefu Wesselsovi. Vznikla řada menších tvarůžkáren, největší továrnu však vlastnili Wesselsovi.
Další generace pokračovala v rozvoji firmy , jako první zavedla strojovou výrobu tvarůžků (formovací poloautomat na tvarůžky), která byla dříve prováděna ručně. Za socialismu výroba tvarůžek v Lošticích málem zanikla, avšak po restituci byly loštické provozovny znovu vráceny potomkům Aloise Wesselse, kteří podnik zmodernizovali a dnes zde vyrobí ročně přes 2000 tun tvarůžků.